Lekcja edukacyjna w Muzeum Kultury Przeworskiej i Izbie Pamięci Bitwy Pod Mokrą
Dodane przez joa dnia Wrzesień 20 2019 21:53:54


Dnia 12.09.2019 uczniowie klas I-III wraz z opiekunami odwiedzili Muzeum Kultury Przeworskiej i Izbę Pamięci Bitwy Pod Mokrą.
Pod pojęciem „Bitwy pod Mokrą” przeszły do historii zwycięskie walki stoczone 1 września 1939 roku przez Wołyńską Brygadę Kawalerii (WBK) pod dowództwem płk. dypl. Juliana Filipowicza z Niemiecką IV Dywizją Pancerną dowodzoną przez gen. Hansa-Georga Reinhardta. Było to jedno z pierwszych starć II wojny światowej.
Lekcja edukacyjna  poświęcona została wydarzeniom jakie miały miejsce 01 września 1939 roku na polach Mokrej i ziemi kłobuckiej.

Podczas zajęć uczestnicy poznali mundur kawalerzysty oraz zapoznali się z jego wyposażeniem i uzbrojeniem, ponadto w trakcie wykorzystane były prawdziwe eksponaty oraz repliki broni.
Nasi uczniowie zapoznali się z historią znaków tożsamości używanych w wojsku. Pracownik muzeum przedstawił zarys historyczny nieśmiertelników używanych w wojsku na przestrzeni wieków. Przedstawione zostały również oryginalne znaki tożsamości polskie i niemieckie z okresu II wojny światowej.
Największą atrakcją dla naszych najmłodszych wycieczkowiczów było wykonanie swojego nieśmiertelnika. Oj… było głośno.

fot/inf K.Ś

Rozszerzona zawartość newsa